ELEM A SZÁJBAN - VESZÉLYES DIVAT (Népszabadság 1999-04-09)
MTI-JELENTÉS - Német természetgyógyászok arra a veszélyes kombinációra figyelmeztetnek, amelyet a ma divatos "piercing", vagyis az arany-, vagy fémkarikák különböző testtájakra történő belövetése és a szájban található amalgámtömések együttes jelenléte okozhat.
Azt állítják, hogy a szájban levő, például a nyelvbe lőtt fémkarikák és az amalgámtömés együtt - a nyál jelenlétével - elektromos áramot gerjeszthet, s ennek állandó jelenléte veszélyes betegségforrást jelent a fejben. A fémek között állítólag mérhető is az elektromos áram, vagyis egy kis elem jöhet létre a szájban.
Veszélyes ugyanakkor, hogy ebben a kombinációban mérgező anyagok - például az amalgámból higany - ionjai szabadulhatnak fel és juthatnak a gyomorba.
A piercing ugyanakkor - bármely testtájon - allergiás reakciókat, sérüléseket
ÉLETVESZÉLYES LEHET A TESTÉKSZER (Mai Nap 2000-11-27)
Kis híján az életével fizetett Németországban egy fiatal a hiúságáért. A fiatal nő piercinget szeretett volna a nyelvébe, ám a testékszer berakása közben megsértették egyik artériáját. A fulladásos haláltól csak gégemetszéssel tudták megmenteni. Gombamód szaporodnak a piercingstúdiók Németországban, de hazánkban is. Bárki, mindenféle képzettség nélkül nyithat ilyet. A német orvoskamara szigorú szabályozást sürget. Egyetért germán kollégáival Sinka-Pálinkás Rita, bőrgyógyász-kozmetológus. A főorvos úgy véli, a testékszerek berakásánál a bőr és nyálkahártya átlyukasztása komoly, orvosi szakértelmet igénylő beavatkozás. Nagyon fontos a megfelelő sterilizálás. Kizártnak tartja, hogy ezt a műhelyekben meg lehet oldani.
- Veszélyes a különböző vérrel terjedő és mostanában egyre inkább elharapódzó nemi betegségek - szifilisz, hepatitis, AIDS -, és a bőrfertőzések miatt arra is, aki a beavatkozást csinálja.
A doktornőnek volt már olyan betege, akit hónapokig kezelt súlyos szájfertőzéssel egy nem megfelelően sterilizált nyelvékszer berakás miatt. Mint mondta, a szaga sem volt mindennapi! Egy cukorbeteg fiatal pedig évekig elhúzódó fekéllyel fizetett az ékszeréért. A főorvosnő a szájüregben és az intim testrészeken egyáltalán nem engedélyezné a piercingviselést, a fémen ugyanis olyan baktériumok vernek tanyát, melyek komoly gondokat okozhatnak ezeken az érzékeny helyeken és gyulladásokat is kiválthat - figyelmeztetnek a német természetgyógyászo
Az öröklött szívbetegséggel szüle- tettek jobb, ha ellenállnak napjaink újabb divatőrületének, a testékszerek viselésének. A fülbe-, nyelvbe-, orrba-, ajakbavalók, sőt legújabban a nemi szervekbe is rakható testékszerek súlyos szívbillentyű-fertőzésekre vezethetnek. Egy amerikai vizsgálat szerint négyszáznegyvenöt, öröklött szívbajban szenvedő ember közül a testékszereket viselőkben négyszer gyakrabban fejlődött ki endokarditisz, vagyis szívbelhártya-gyulladás. A betegséget feltehetőleg a testékszerek miatt készített lyukakon át bejutott baktériumok fertőzése okozta. Ha valaki mégsem akar lemondani a testékszerekről, akkor legalább alkalmasan szedett antibiotikumokkal igyekezzen megelőzni a nagyobb bajt – javasolják az orvosok.
118 TESTÉKSZERE ÖLTE MEG (Blikk 2000-09-30)
LONDON - Lesley Hovvells (35) testét 118 piercing díszítette. Az asszony még a Jerry Springer-show-ban is fellépett, ahol ország-világ előtt számolt be arról, hogy életcéljának tekinti a testékszerek gyűjtését. Az orvosok szerint különleges szenvedélye okozta halálát - írta a The Sun.
Hovvells asszony fülében 28 gomb- és 13 karika-fülbevaló volt. 29 piercing díszítette a hasát, a szájában és orrában hat-hat, teste különböző intim részein pedig még 36 testékszer fityegett.
Lesley éppen egy pubban mulatott baráti társaságával, amikor hirtelen rosszul lett, és elájult. A nőt kórházba szállították, ahol kómába esett, majd 11 nap múlva meghalt. A patológusok szerint 118 testékszere okozta korai halálát:
- Elfertőződtek a piercingek, és a baktériumok a vérébe kerülve mérgezést okoztak, amelybe belehalt - mondta a boncolást végző dr. Lesley Murray doktor
RÉGI-ÚJ PIERCING (Tvr-hét 2001/02)
A nyelvbe, orrba, fülbe, szemöldökbe, köldökbe, sőt intimebb részekbe fűzött piercing nem új keletű divat. Az orrbavaló Indiában nők és férfiak körében is elterjedt volt, a mellbimbóban és nemi szervben hordható díszt pedig már az ókori Rómában is viselték - főleg a férfiak
|